HİKAYEMİZ


 

ATA AĞAÇ

3200 Yaşında

Kasım 2016’ da kendisi gibi doğa ve fotoğraf tutkunu, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Selçuk Aktürk ile evlendikten sonra fotoğraf çekmek için keşif yaparken Milet (Miletos) Harabeleri ile Kıyıkışlacık (Iasos) arasındaki bölgede bulunan tarihe tanıklık etmiş çok eski zeytin ağaçları dikkatlerini çekmiş ve o yörede Milas İlçesi sınırları içerisinde 10 dönümlük bir zeytinlik edinmişlerdir. Bu zeytinlik içerisinde yaşları tahmini 100 ile 3500 arasında olan zeytin ağaçları bulunmaktadır.

Bu ağaçlardan bir tanesi de uzaktan bakıldığında kendini saklayan ancak “Yanıma Gelin ve Heybetimi Görün” dercesine haykıran ATA AĞAÇ’ tır. Ata Ağaç’ın, toprak yüzeyindeki çevresi yaklaşık 12,5 metre ve çapı yaklaşık olarak 4 metredir. Bilimsel yöntemlerle yaşını tespit etme girişimler tamamlanmış, onun tarihte kimlerle hangi devirlerde yaşadığını öğrenmek heyecanı yaşanmaktadır. Yaş tespiti için yapılan deneylerin ilk sonuçları alınmıştır ve 3000-3200 yaşında olduğu verisine ulaşılmıştır. JQS (JOURNAL OF QUATERNARY SCIENCE) adlı dergi de ”Indirect dating of an olive tree planting event using luminescence of the sediments lying beneath the roots of the tree : a pilot study in the south‐western part of Anatolia, Turkey” ismiyle 26 Mayıs 2020 tarihinde yayınlanmıştır. Makaleye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz;

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/jqs.3212

Yaşının yaklaşık olarak 3200 olduğu kabul edildiğinde bugüne kadar geçen süreçte Ata Ağaç bu topraklarda yaşamını sürdürmüş ve hala yaşamına devam etmektedir. Bu süreçte, şu an üzerinde bulunduğumuz bölgede; Ege Uygarlıkları, , Likya, Pers, Roma, Bizans Uygarlıkları varlık göstermiştir. 1071 de Malazgirt Savaşı ile Türklerin Anadolu’ ya gelişiyle birlikte Büyük Selçuklu Devleti, Anadolu Selçuklu Devleti, Menteşe Beyliği, Osmanlı İmparatorluğu varlığını sürdürmüş ve son olarak Türkiye Cumhuriyeti varlığını devam ettirmektedir.

Ata Ağacın bize uyandırdığı heyecan ve Milet harabeleri ile Iasos Antik Kenti arasında bulunan tarihin tanıklarını gün yüzüne çıkarmak ve hak ettikleri değere ulaşmalarını sağlamak için tarafımızca geliştirilen projenin bir parçası olarak ATA AĞAÇ markası doğmuştur.